Równowaga pomiędzy rodziną a pracą. Czy balans w życiu jest możliwy?

Równowaga w życiu wydaje się niemożliwa. Zawsze jakaś sfera życia ucierpi, gdy będziemy skupiać się na tej drugiej. Warto żyć w taki sposób, aby mieć satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych, dając przy tym czas i uwagę rodzinie.

Balans w życiu rodzica. Jak znaleźć satysfakcjonującą równowagę?

Równowaga pomiędzy karierą a rodziną.

Jack Welch w książce “Winning – znaczy zwyciężać” napisał, że nie da się być najlepszym w jakiejś dziedzinie, nie poświęcając przy tym pozostałych.

Czy w takim razie oznacza to, że musimy się liczyć z zaniedbaniem obowiązków domowych i rodziny jeżeli chcemy poświęcić się pracy? A rezygnując z sukcesów zawodowych dopiero wtedy jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o rodzinę?

Myślę, że tak właśnie jest. Jadnak nie musi się to wiązać z wyrzutami sumienia z powodu braku czasu dla rodziny lub frustracją przez niespełnione ambicje.

RODZIC SUKCESU

Wiele osób skupiających się na osiągnięciu sukcesu nie jest w stanie wystarczająco dużo czasu poświęcać rodzinie.

Niektórzy z nich mają przez to ogromne wyrzuty sumienia, inni w ogólne nie przejmują się zaistniałą sytuacją i swoją niewielką obecnością w życiu rodziny.

Rodzic, który zadręcza się myślami o zbyt małej ilości czasu spędzanej z rodziną nie może w pełni cieszyć się osiąganymi sukcesami w pracy.

Jest autorytetem dla swoich dzieci, które z pewnością są z niego dumne, dlatego wystarczy z nimi rozmawiać.

Dzieci doskonale zrozumiałyby sytuację ciężko pracującego na sukces rodzica, który byłby także świetnym przykładem obrazującym, jak osiąga się wyznaczone cele.

Wystarczyłoby znaleźć nawet niewielką ilość czasu na rozmowę i dać dzieciom wyraz zainteresowania nimi w jakiś inny sposób.

Szczera rozmowa bez historyjek w stylu “ktoś przecież musi zarabiać pieniążki”, “jak będziesz chciała nową sukienkę to myślisz, że skąd weźmiemy pieniążki?”

Lepiej odważyć się na szczerość i opowiedzieć dziecku jak jest naprawdę:

Jestem szczęśliwy gdy pracuję, mam zamiar osiągnąć bardzo wiele w mojej pracy, dlatego poświęcam jej dużo czasu. Wiedz jednak, że bardzo cię kocham i często o tobie myślę.   

Te słowa będą dla dziecka znaczyć więcej niż kilka godzin dziennie poświęcanego mu czasu.

RODZIC DOMATOR

W tym przypadku może także wystąpić dwojakość sytuacji.

Jeden rodzic będzie spełniony pracując na etacie, a resztę czasu, ku swojemu zadowoleniu, poświęcając w 100% rodzinie. Drugi, rezygnując z pracy i będąc z rodziną przez cały dzień, myślami marzyć będzie o niespełnionych planach zawodowych.

Być może ten pierwszy osiągnął równowagę i życie zawodowe, jak i rodzinne jest na tym samym satysfakcjonującym poziomie, jednak drugi rodzic może być w nieco gorszej sytuacji.

Oczywiście są rodzice, którzy z przyjemnością porzucą wszystkie plany, wyrzekną się sukcesów i rozwoju zawodowego i zajmą się wyłącznie rodziną.

Możliwe jednak, że większość osób będzie pragnęła wrócić do “życia”, poczuć adrenalinę deadline’ów, częściej wychodzić z domu i spotykać się z kolegami w pracy.

Nie ma w tym nic złego. Nie można oczekiwać, że człowiek niczym robot przeprogramuje się z dotychczasowego życia na inne. Jednak zawsze przynajmniej w minimalnym stopniu, rodzic w swoich planach powinien uwzględnić rodzinę.

JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ?

Dążenie do balansu, który w równym stopniu zapewni czas rodzinie i pracy jest zbyteczne.

Osiągając to, stracimy szansę na wymarzony sukces, a czas spędzony z rodziną nie będzie tak przyjemny jak chcielibyśmy, aby był.

Z kolei poświęcone dla rodziny plany zawodowe będą powodować szybką irytacje nawet błahymi sprawami. Efektem tego mogą być częste konflikty i nie najlepsza atmosfera w domu.

Zamiast dążyć do wyrównania czasu poświęcanego rodzinie i pracy po połowie, wystarczy przesunąć środek ciężkości. Można by osiągnąć równowagę w życiu robiąc to, co daje nam największą satysfakcję.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym drugim aspekcie życia, którego zaniedbanie niekorzystnie będzie oddziaływać na nas lub na naszych bliskich.

Można oddać się pracy, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o rodzinie w tych najważniejszych momentach, a także rozmawiać z nimi oraz dawać im wyraz miłości.

Poświęcając się rodzinie, nie powinno zapominać się o sobie. Nawet rezygnując z kariery zawodowej znaleźć zainteresowania i rozwijać swoje pasje.

Każdy z nas ma inne priorytety i cele, nie wolno ich ignorować. Uważam, że zawsze można wszystko poukładać tak, by osiągnąć spokój i harmonię.

Musimy myśleć o tym, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, ale zawsze mieć na względzie również to, co uszczęśliwia naszą rodzinę.

 

Kategorie: PERENTING, RODZIC

LIRA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × three =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości