Cypr- intrygujący kraj z przepięknymi plażami. Pocztówka z wakacji

Cypr jest niezwykłym krajem. Intryguje przez sytuację polityczną, jak i niesamowitą historię z nim związaną. W poście pocztówki z wakacji na Cyprze.

Cypr- pocztówki z wakacji.

Czy Cypr i Ayja Napa to odpowiednie miejsce dla rodziny z kilkulatkiem?

W końcu ja mogę wysłać jakąś pocztówkę… gdy byłam mała nie miałam okazji, za to otrzymywałam je od koleżanek z kolonii i strasznie im zazdrościłam. Godzinami mogłam słuchać ich opowieści o tym, co tam się działo i marzyłam, że kiedyś sama gdzieś pojadę… No i pojechałam.

Chciałabym zwiedzić jak najwięcej miejsc, więc dotąd zarzekałam się, że nigdy nie wybiorę się dwa razy w to samo, to Cypr jest pierwszym, do którego wrócę na pewno, z przyjemnością, a może nawet już tam zostanę na zawsze 😉

Cypr to niezbyt popularny kierunek na wyjazdy rodzinne, ponieważ kojarzy się z młodzieżą i imprezami. To prawda, jest tam masa młodzieży, dyskoteki na plaży w ciągu dnia, ale także jest mnóstwo rodzin z dziećmi, którym to w ogóle nie przeszkadza.

Nam to także nie robiło żadnego kłopotu, a nawet gdybyśmy chcieli poleżeć w ciszy to odeszlibyśmy kilkanaście metrów od imprezy. Z resztą wyspa jest tak piękna, że szkoda było czasu na leżenie.

Hotel w którym byliśmy położony jest przy plaży Nissi Beach. Grafiki google pokazywały ją jako skrawek raju. Wiedziałam, że trochę naciągana ta historia i miałam racje. Bo w rzeczywistości to nie był skrawek, to był kompletny raj.

 

cypr zdrowie dziecko uroda blog parentingowy liravibes

 

Dalej było tylko lepiej, w zasadzie pod każdym względem. Nasz pobyt na wyspie przypadał na środek czerwca, więc nie wiem, czy po wczasowaniu w szczycie sezonu mój zachwyt by nie zmalał, my jednak na tłumy nie mogliśmy narzekać.

Mieszkaliśmy ok 4km od centrum Ayja Napa, więc bywało tłoczno ze względu na położenie hotelu przy najpiękniejszej według nas plaży na południowym wybrzeżu, jednak nam to absolutnie nie przeszkadzało.

Do centrum można dojechać autobusem, który kursuje bardzo często lub taksówką. My jednak nie zwiedzaliśmy miasteczka zbyt wnikliwie ponieważ oprócz popularnych, europejskich sklepów oraz kramików ze świeżymi owocami niewiele jest tam do oglądania.

Skupiliśmy się na wybrzeżu, które totalnie nas zauroczyło. No dobra, mnie zauroczyło, chłopaków co innego interesowało…

cypr zdrowie uroda dziecko blog paentingowy liravibes

Na przykład ile to coś najszybciej jedzie?

Dzięki Baggiemu dotarliśmy do takich przepięknych miejsc jak to poniżej, przy okazji mając frajdę z samej jazdy.

Blue Lagun dzień wcześniej podziwialiśmy z pokładu Czarnej Perły, jest naprawdę Blue…

cypr zdrowie uroda dziecko blog liravibes

Oczywiście zdjęcia nie oddają tego piękna jakie tam się roztacza w rzeczywistości. Bardziej lazur niż błękit aż prosi, by się w niego zanurzyć zwłaszcza, gdy słońce praży niemiłosiernie. 

Siedząc tu na kamieniu i chcąc nacieszyć się widokiem na przyszłe miesiące podsłuchiwałam polską rodzinę, która nurkowała niedaleko mnie:

Pięknie tu, prawda?-zapytał tata. Tak, pięknie, zostaniemy tu?-zapytały dzieci. Jasne, zostaniemy tu na tydzień.- postanowił ojciec. Na dwa, zostańmy na dwa- błagały dzieci. No dobrze, zostaniemy na dwa… Wyszli z wody i poszli sobie.  

Nie wiem kim byli, ale podejrzewam, że to najszczęśliwsi ludzie świata. 

 

Cypr to wyspa grecko-turecka, dlatego można spotkać tam typowo greckie krajobrazy, które wspaniale oddają śródziemnomorski klimat. 

 

Niestety na Cyprze można jednak znaleźć jeden powód do narzekań. Bardzo słabo oznaczone są miejsca, które chciałoby się zobaczyć. Jedynym rozwiązaniem jest GPS, gorzej tylko, gdy zasięgu brak.  A może to taka strategia polegająca na zmuszeniu turystów do samodzielnego poszukiwania takich perełek, by zaskoczenie niezwykłym krajobrazem było jeszcze większe, a i satysfakcja przeogromna.

Tak było z tym nieszczęsnym Mostem Miłości. Prawdopodobnie przejeżdżaliśmy koło niego z piętnaście razy, jednak jego usytuowanie w niższej części skał, pozwalało go dostrzec dopiero, przy bardzo bliskim podejściu do brzegu klifu. Nie tylko my okazaliśmy się takimi słabymi poszukiwaczami. Poznaliśmy na Cyprze Polaków, mieszkających w hotelu blisko Ayja Napa, którzy wiele razy chodzili w miejsce, które wskazywały im osoby zapytane o drogę do Mostu Miłości, jednak za każdym razem wracali myśląc, “przecież nic tu nie ma”. Dopiero za którymś razem podchodząc znacznie bliżej odkryli ten piękny widok.

 

Niestety chmury zasłoniły słońce, odbierając wodzie przepiękne kolory. Mimo to widok i tak robił wrażenie. Przez zbliżającą się ulewę zerwał się wiatr, więc nie mieliśmy odwagi wchodzić na most.

Zaciekawieni tym jak funkcjonuje jedyna stolica na świecie, która w połowie jest odgrodzona i aby dostać się na jej drugą część trzeba przejść przez kontrolę paszportową wybraliśmy się do Nikozji.  

cypr zdrowie dziecko uroda blog liravibes

Spacerując po uliczkach prowadzących ku przejściu do Tureckiej części stolicy, nikt nie ma wrażenia, że jakby nie było trwa tu wojna. Każdy zrelaksowany z radosnym wyrazem twarzy oferuje swoje specjały lub popija kawę w przeuroczych knajpkach na świeżym powietrzu.   

A na zdjęciu powyżej typowy bywalec cypryjskiej restauracji. Co najlepsze nikt nie ma nic przeciwko tym słodkim sierściuchom. Wykładają się na środku przejść i bez żadnych skrupułów każą się omijać dużym krokiem. Mieszkańcy nie tyle nie wyganiają koteczków, co jeszcze je karmią i poją. Na każdym kroku można spotkać miseczki poustawiane pod ścianami budynków.

Nikozja bardzo nas zauroczyła, zwłaszcza część turecka, bo do Turcji mamy wielki sentyment. Nie tylko przez Wspaniałe Stulecie, którego byliśmy wielkimi fanami, ale ze względu na klimat jak tam panuje i nie mówię o pogodzie. 

Poza zwiedzeniem Nikozji zobaczyliśmy chyba większość plaż położonych na południowej części wyspy i nie wiem jak to możliwe, ale wszystkie są niebywale piękne. Kolor wody zależy głównie od obecności i położenia słońca, jednak zatoczki wytyczone kamiennymi klifami robią niesamowite wrażenie.

 

cypr zdrowie blog uroda dziecko liravibes

 

Cypr jest wspaniałym miejscem do wypoczynku, aktywnego spędzania czasu oraz zamieszkania na stałe. Jego historia jest niezwykle intrygująca. Z pewnością jeszcze kiedyś odwiedzę ten kraj. Póki co pozostaje mi oglądanie zdjęć i wspominanie. 

 

 

Może Cię także zainteresować:

Kategorie: PERENTING, RODZIC

LIRA

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 2 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości