Dlaczego dziecko zgrzyta zębami? - Liravibes Blog Parentingowy

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dziecko zgrzyta zębami? Kiedyś obwiniano za to pazożyty. Dziś wiadomo, że nie one są przyczyną.

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?

Zgrzytanie zębami u dzieci to problem, z którym boryka się wielu rodziców. 

Sama będąc małym dzieckiem zgrzytałam zębami, a teraz co jakiś czas zauważam ten problem u mojego syna. Gdy był mniejszy zdarzało się to częściej, teraz bardzo rzadko.

Za przyczynę zgrzytania zębami u dzieci uważane były i nadal często są pasożyty bytujące się w ciele człowieka. Czy to jednak możliwe, by wywoływały takie zachowania?

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami?

Bruksizm, bo taką naukową nazwę nosi zgrzytanie zębami to mimowolne zaciskanie szczęki z bardzo dużą siłą. Oprócz zacisku, mają miejsce jeszcze ruchy, które wywołują tarcie zębów górnych o zęby dolne.

Zgrzytanie zębami najczęściej można zauważyć podczas snu, jednak małe dzieci potrafią to robić nieświadomie także w ciągu dnia.

Przyczyny zgrzytania zębami nie są w 100% jasne. Najczęściej jednak stawia się szybką diagnozę bez wizyty u lekarza i badań: pasożyty.

Owsica jest często diagnozowana u dzieci, które zgrzytają zębami. Bywa jednak, że badania nie potwierdzają obecności pasożytów, a zgrzytanie jak było tak jest. 

Zgrzytanie zębami, a nawet dziąsłami u niemowląt związane jest ich rozwojem. Do 3 roku życia uważa się to za normalne zjawisko. Dopiero, gdy nie ustanie w kolejnych latach życia należy zwrócić się po poradę do specjalisty.

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami w nocy?

To właśnie wtedy jest najczęściej dostrzegane przez rodziców. Jednak zgrzytanie zębami w dzień także jest czasem zauważane. Niektórzy twierdzą, że to właśnie w nocy aktywność pasożytów w ciele człowieka jest największa. Dopowiadają historie, o tym jak te paskudy próbują się wydostać z ludzkiego ciała powodując tym niespokojny sen dziecka. Tylko tak naprawdę po co miałyby wychodzić z raju? Przecież w ciele ludzkim jest wszystko czego im potrzeba. 

Lekarze polecający leczenie homeopatią, zwracają uwagę na fazy księżyca podczas eliminacji pasożytów z organizmu. Jednak nie ma żadnego naukowego potwierdzenia, by księżyc w jakikolwiek sposób oddziaływał na życie tych niechcianych lokatorów.

Problem zgrzytania zębami wśród dzieci jest bardzo częsty, a przecież zakażenia pasożytami należą już do rzadkości. 

Wiele objawów jak brak apetytu, nudności, słabe przybieranie na wadze, ospałość lub nadmierne pobudzenie łączone są z objawami świadczącymi o obecności pasożytów w organizmie. Okazuje się jednak, że wraz z poprawiającymi się warunkami higienicznymi w jakich żyjemy, zarażenie ludzkimi pasożytami staje się coraz trudniejsze. Natomiast występujące objawy mogą mieć zupełnie inne przyczyny.

Za zgrzytanie zębami nocą może odpowiadać jeszcze:
  • zbyt zamknięty zgryz, (wady zgryzu);
  • nieodpowiednia dieta (za mało płynów), alergia na pewne pokarmy;
  • stres.

Wady zgryzu są drugą najczęściej diagnozowaną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci. W fazie wzrostu twarzoczaszki jest szansa na naturalne, odpowiednie ułożenie zębów, tak aby zgryw był poprawny. Jednak gdy problem się utrzymuje przez dłuższy czas, pojawiły się już stałe zęby, należy udać się do ortodonty, który pomoże uporać się z nocnym zgrzytaniem zębami.

Niezwykle silny zacisk szczęk może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zęby. Ruchy żuchwą, jakie nieświadomie wykonuje dziecko podczas snu mogą zacząć ścierać powłokę zębów.

Alergie i nietolerancje pokarmowe. Dziecko w przeróżny sposób reaguje na alergeny. Wysypką, swędzącą skórą, bólem głowy lub zgrzytaniem zębów. Lekarze często diagnozują alergie biorąc pod uwagę właśnie te objawy. Na mimowolne ruchy szczęki nocą może mieć także wpływ odwodnienie organizmu. Ma ono podobne objawy co zakażenie pasożytami. Dlatego zanim pobiegniemy do laboratorium z próbką kału dziecka, sprawdźmy, czy wypija ono odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.

zgrzytanie zębami u dzieci

Oczywiście, gdy dzieci jedzą dużo soczystych owoców oraz zup to ilość wypijanej wody może być nieco mniejsza. W przeciwnym wypadku najlepiej codzienne rano odmierzać porcję wody, którą koniecznie dziecko musi wypić w ciągu dnia. Przy okazji można przygotować także swoją porcję.

Sposoby na zgrzytanie zębów.

Zgrzytanie zębów jest dolegliwością, która może wiązać się z uciążliwymi konsekwencjami, dlatego należy szukać sposobów na pozbycie się jej.

Najczęściej zauważane problemy wynikające z bruksizmu to:

  • zużycie i uszkodzenie zębów oraz szkliwa,
  • ból stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni,
  • wrażliwość i nawracający ból zębów,
  • przewlekłe bóle głowy.

Biorąc pod uwagę takie przyczyny zgrzytania zębami dzieci, jak zakażenie pasożytami, należy wykonać badania kału w laboratorium i poddać dziecko leczeniu. Gdy jednak to dieta lub alergia są winowajcami, koniecznie trzeba się przyjrzeć wszystkim zjadanym produktom. Podejrzane składniki potraw najlepiej na jakiś czas wykluczyć i obserwować czy nie przynosi to poprawy. Natomiast, gdy zdajemy sobie sprawę, że nasze dziecko pije stanowczo za mało wody (bo nie lubi), musimy znaleźć sposób (nie mówię o słodzeniu jej cukrem), by jednak polubiło. Być może już po kilku dniach wiele niepokojących objawów zniknie, a zgrzytanie zębami ustanie na zawsze.

Stres- najczęściej występująca przyczyna zgrzytania zębami przez dzieci.

Niewiele osób jest w stanie brać to na poważnie. Stres? Dziecko? A jakie to dziecko może mieć stresy? Przecież nie musi zarabiać na kredyty i chodzić do nielubianej pracy… Czym  w takim razie może się stresować?

Myślę, że powoli zmienia się takie podejście do dzieci i już niedługo większość rodziców będzie traktowało swoje maluchy poważnie. Co prawda ich problemy wydają się być błahe dla każdego dorosłego. Przecież pamiętamy doskonale, gdy sami zadręczaliśmy się jakimiś głupstwami, a teraz wydaje nam się to kompletnie niedorzeczne. Jednak będąc dorosłym jest tak samo. Jeszcze wczoraj martwiliśmy się problemami, które wydawały się nie mieć rozwiązania, dzisiaj o nich już nie pamiętamy, bo mamy kolejne.

To samo przeżywają dzieci. Maleńkie nie rozumieją tego wszystkiego, co się dokoła nich dzieje. Tyle twarzy, tyle głosów, tyle kolorów, min, widoków. Czasami hałasów, krzyków, czasem śmiechów. Nie możemy chronić dzieci przed tym wszystkim, bo mogłyby kiedyś doznać szoku, że tak wygląda życie. Muszą od pierwszych chwil w tym uczestniczyć. Jednak nie wszystkie sobie świetnie radzą z takim ogromem bodźców.

Starsze dzieci starają się to wszystko zrozumieć. Jeszcze starsze, gdy już myślą, że wszystko zrozumiały dowiadują się, że jednak myliły się. Do tego dochodzą obowiązki i nauka. Chcemy, by dzieci miały szczęśliwe dzieciństwo, ale przecież powinny też same się ubrać, pakować, zrobić sobie kanapkę… Dla nas, dorosłych to błahe czynności. Dla dziecka, które ciągle jest na etapie “szczęśliwego dzieciństwa” do dużo. Czasami za dużo.

Szyna relaksacyjna rozwiąże problem zgrzytania zębami?

Gdy zauważymy, że dziecko nie radzi sobie z czymś emocjonalnie, musimy mu pomóc. Rozmawiając na różne tematy. Odcinając od stresujących bodźców. Ograniczając czas spędzany przed komputerem czy grami na konsoli, ponieważ często tylko wzmagają napięcie.

Jest jeszcze rozwiązanie, które zaproponuje ortodonta, gdy stwierdzi, że to nie wada zgryzu odpowiada za zgrzytanie zębami przez dziecko. Jest to szyna relaksacyjna. Mała, żelowa wkładka, idealnie dopasowana do zębów, która ma wyleczyć bruksizm.

Dzięki szynie relaksacyjnej zęby nie stykają się, a co za tym idzie nie może dojść do zgrzytania nimi. Napięcie w mięśniach żwaczowych stopniowo osłabia się i problem z czasem ustaje. Użytkowanie szyny z początku powoduje mały dyskomfort, jednak da się z nim szybko oswoić.

Ile kosztuje szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna wykonana na wzór odcisku szczęki osoby, która zmaga się ze zgrzytaniem zębami, ma pomóc łagodzić napięcie mięśni żucia oraz pozbyć się nocnego, mimowolnego zaciskania szczęk. Wykonanie takiej szyny wiąże się z kilkoma wizytami u stomatologa oraz ortodonty. Muszą oni wykluczyć nieprawidłowości związane z uzębieniem lub zgryzem. Dopiero po tym wykonany zostanie odcisk szczęki, na podstawie którego zostanie wykonana szyna. Koszt szyny waha się od 300 do 700zł. 

Dla dorosłych są gotowe szyny, do kupienia w intenecie, za dużo mniejsze pieniądze, które można samodzielnie dopasować do zębów w warunkach domowych. Są one wykonane z innego tworzywa, dlatego ich komfort trzymania w ustach może nie być tak duży, jak w przypadku szyny wykonanej w gabinecie ortodonty lub stomatologa.

 

Zgrzytanie zębami to bardzo częsta dolegliwość, której przyczyna występowania nadal do końca nie jest znana. Jeżeli wykluczymy wszystkie znane przyczyny, a problem nie będzie ustępował, a wręcz się nasilał, z troski o stan zębów konieczne będzie zakupienie szyny relaksującej.

Być może zgrzytanie zębów po jakimś czasie ustąpi i nie trzeba będzie się zmagać z przykrymi konsekwencjami bruksizmu.

 

 

newsletter blog liravibes

 

 

 

Zdjęcie Annie Spratt na Unsplash

Kategorie: DZIECKO, PERENTING

LIRA

Powiązane wpisy

Komentarze (7)

Świetny artykuł! Chociaż mnie osobiście ani mojej córki problem nie dotyczy, to bardzo mało mówi się o zgrzytaniu zębami. Pierwszy raz natrafiłam na taki artykuł. Kawał dobrej roboty. Super

Super, że Ci się podobał artykuł. I cieszę się, że nie masz tego problemu. My niestety do tej pory (syn 8-lat) mamy nawroty tej dziwnej dolegliwości.

Na szczęście moi synowie nie zgrzytali i nie zgrzytają zębami. Ufff….

Szczęściara… Wierz mi, to nic przyjemnego…

Nie wiedziałam, że chłopcy powinni pić więcej.

Ja też nie. Zwykle sprawdzałam niezbędną ilość wypijanej wody dla chłopca, dlatego, gdy zobaczyłam porównanie to też mnie to zastanowiło. Być może to ze względu na większą aktywność chłopców, ale z tym bywa rożnie, więc nie do końca wiem, czy powinno być zróżnicowanie w tej kwestii…

… mój maluch dosyć często zgrzyta…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 5 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości