Jak zainteresować dzieci czytaniem książek? - Liravibes.pl

Jak zainteresować dzieci czytaniem książek? Trzeba przede wszystkim samemu zacząć czytać. Więcej sposobów w poście na blogu Liravibes

Jak zainteresować dzieci czytaniem książek?

Trzeba się trochę nagimnastykować, by zainteresować dzieci czytaniem książek. Szkoda by było, gdyby nigdy nie odkryły przyjemności, jaką daje czytanie książki.

Podczas gdy małe dzieci leżąc w łóżeczkach, mogą spokojnie słuchać spokojnego głosu rodzica i powolutku zasypiać, starsze na widok książki mogą uciekać w popłochu. By sprawić, aby nastawienie dziecka do czytania książek było pozytywne, trzeba wykorzystać kilka sposobów.

Dlaczego książki w życiu dziecka i dorosłego są ważne?

Gdy byłam dzieckiem książek, używałam jako ścian w domku dla barbie lub podstawki, która podnosiła jakąś rzecz wyżej. Nie pałałam do czytania, a każda lektura szkolna była dla mnie drogą przez mękę. Wybawieniem tego cierpienia była lekcja polonistyczna, na której można było obejrzeć ekranizację utworu. Dobrym sposobem na zapoznanie się treścią książki było też przeczytane w tajemnicy opracowanie zawierające najważniejsze informacje.

 

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia,
jakbym zyskał nowego przyjaciela.  
(Johan Wolfgang Goethe)

Dopiero gdy byłam starsza, sięgałam po dawne lektury, by nadrobić zaległości lub, by dowiedzieć się więcej na temat danego utworu. Moja miłość do książek zaczęła się wtedy, gdy dowiadywałam się z nich więcej, niż bym oczekiwała. Posiadając je na własność, mogłam zawsze do nich wrócić i przypomnieć sobie najważniejsze informacje. Internet także daje nam ich mnóstwo, jednak nie są one tak wartościowe i szybko o nich zapominamy.

Książki przenoszą w inny wymiar. Można się bać z książką, śmiać z książką, można uczyć się z książką.

Obecne czasy bardzo nam ułatwiają zapoznawanie się z pozycjami książkowymi, na które nie bardzo mamy czas w ciągu dnia. Audiobooki, których można słuchać podczas sprzątania domu, jazdy do pracy czy w podróży są wspaniałą alternatywą tego, co daje nam trzymana w ręku książka.

Jednak oprócz terapeutycznych korzyści, jakie niesie za sobą czytanie książek, człowiek wynosi z tej pozornie zwyczajnej czynności dużo więcej pozytywów. Oto co dzieje się z człowiekiem, który regularnie czyta:

  • poszerza słownictwo i robi mniej błędów językowych i ortograficznych . Co prawda elokwencja człowieka zależy od wielu czynników. Jednak czytane książki w bardzo pozytywny sposób oddziałują na sposób wyrażania się człowieka i zasób słownictwa. Problem z popełnianiem błędów ortograficznych może się zmniejszyć, przez częste obcowanie z różnego rodzaju słowami zawierającymi trudności ortograficzne. Podświadomie zapamiętujemy pisownie pewnych wyrazów. Dzięki czemu szybko wyłapujemy popełnione nawet przez nas samych błędy, gdy zauważymy, że coś nie pasuje nam w takim zapisie.
  • zdobywa informacje na wiele tematów. W zależności od zainteresowań to tematyka ulubionych książek może skupiać się na jednej dziedzinie. Natomiast lektury szkole są tak zróżnicowane, aby poznać szereg gatunków literackich i w przyszłości dobierać je sobie wedle uznania. Sięgając jednak po książki różnego rodzaju, mamy szansę poznać kulturę innych krajów. Historię danych regionów, osobowość ciekawych ludzi i wiele, wiele innych. Ważne, by w ogóle po te informacje sięgnąć.
  • poznaje inny punkt widzenia. Można być zbulwersowanym zachowaniem postaci z książki (do dziś nie mogę zrozumieć, jak Anna Karenina mogła porzucić synka dla miłości), jednak poznanie sprawy z innej strony uczy tolerancji. Wokół nas dzieje się wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu. Dobrze je poznać i próbować zrozumieć, ale czasem wystarczy je tylko zaakceptować.
  • odpoczywa i relaksuje się.  Na godzinę lub dłużej przenosi się w świat w naszej głowie, który daje to, co w tym momencie nas interesuje. Pozwala zapomnieć o przykrych sytuacjach, jakie nas dzisiaj spotkały, o bałaganie w garażu i nadwadze. Pozwala odprężyć się i uspokoić.
  • sprawia, że człowiek zaczyna myśleć w swój własny sposób.  Poznanie wielu prawd, historii i opinii powinno dać obraz, który pozwoli ustosunkować się do sprawy. Zagłębianie się w interesujące sprawy może nas tylko utwierdzić w przekonaniu, że jest wiele teorii na pewne tematy i powinniśmy umieć samodzielnie obrać drogę rozumowania. Dzięki temu nie podążamy w myśleniu za innymi, tylko opieramy się na własnych poglądach i opiniach. To ważne, by umieć określać i wyrażać swoje własne poglądy.

Z pewnością jest jeszcze więcej pozytywnych efektów czytania książek, ja postanowiłam wymienić te o najważniejszym znaczeniu dla człowieka. Być może sami jeszcze nie przekonaliśmy się do czytania i częściej siadamy przed telewizorem niż na fotelu z książką. A to tylko dlatego, że nie trafiliśmy dotąd na odpowiednią dla nas lekturę.

Staram się dobierać książki ze względu na mój nastrój oraz potrzeby.

Jeżeli szukam informacji na jakiś temat, jednak w internecie nie mogę znaleźć nic, co wyczerpałoby go, szukam książek opisujących problem. Gdy mój nastrój nie jest najlepszy, a motywacja do działania spada do zera, muszę szybko odkryć nową pozycję, która pomoże mi wziąć się w garść i znowu ruszyć do przodu. Kiedyś sięgałam po kryminały i dramaty, jednak potrafią silnie oddziaływać na moją psychikę przez co razem z bohaterem  boję się lub przeżywam jego smutki. Dlatego szukam teraz śmiesznych książek. Autorów ze świetnym poczuciem humoru, którzy rozbawią mnie do łez i doda trochę radości do mojego życia.

Z przyjemnością myślę o momencie, w którym bez wyrzutów sumienia zasiądę do czytania. Nie jest to jednak takie proste, bo masa obowiązków ciągle czeka. Mimo to czasami rzucam wszystko i po prostu czytam.

Tylko jak zainteresować dzieci czytaniem książek?

1. CZYTAĆ DZIECKU OD URODZENIA

Ostatnio na grupie dla rodziców jedna mama narzekała, że nie jest w stanie przekonać dziecka, by polubiło czytanie mu przez nią książek. Opisywała trudne sytuacje, gdy dziecko na widok książki krzyczy, ucieka, wyrywa strony i gryzie. Ale przecież, żeby mogło tak się zachować, musi mieć już parę lat... By uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej czytać dziecku od urodzenia.

Może się to wydać dla kogoś bezsensowne, bo takie dziecko nic nie rozumie, ja jednak już dzisiaj wiem, że to najlepsze co zrobiłam dla mojego dziecka. Nie dość, że zasypiał w swoim łóżeczku bez problemu, bo podczas zasypiania słuchał mamy lub taty głosu, to gdy zaczął mówić, robił to w niesamowity sposób. Szybko wymawiał wszystkie głoski, nawet r, i ekspresowo przeszedł od porozumiewania się pojedynczymi słowami do pełnych zdań. Gdy był malutki, przyzwyczaił się do wieczornego czytania i z zainteresowaniem słuchał czytanych wiele razy bajek i opowiadań. Dziś wieczorami sam sięga po książkę i jest to dla niego tak samo naturalne, jak kąpiel czy kolacja.

2. CZYTAĆ CIEKAWE KSIĄŻKI

Problemem jest, gdy dziecko nienawidzi książek, ale i gdy nie może się od nich oderwać. Dlatego trzeba uważać, w doborze lektur ;) Ciekawa książka nie pozwoli dziecku wrócić do rzeczywistości. Historia powinna go pochłonąć bez reszty, by na koniec czuło żal, że się skończyła. W ten sposób dziecko odkryje, że wraz z książką można przeżywać niesamowite przygody. Niemal być tam razem z innymi bohaterami. Obecnie jest wiele ciekawych, przygodowych książek dla starszych dzieci, które można czytać młodszym. Mój syn jako 6-latek zafascynował się Harrym Potterem, od którego nie mógł się oderwać i w każdej wolnej chwili czytaliśmy kolejne przygody. Poważniejsze książki zmuszają szybkiego rozumowania, łączenia wątków i uczą nowego słownictwa.

3. CZYTAĆ ŚMIESZNE KSIĄŻKI

Dzieci uwielbiają się wygłupiać. Niestety my często je za to karcimy, zamiast pośmiać się razem z nimi. Gdy się przewrócą, nazywamy ofermą, gdy coś rozleją fajtłapą, a można też to załatwić na wesoło. Przecież w głupich komediach śmiejemy się do rozpuku, gdy ktoś się potknie lub spadnie mu coś na głowę. Dzieci mogłyby się również z tego pośmiać, czytając książkę. Ponadczasowe Dzieci z Bullerbyn, z pewnością dziecko rozbawią i zrelaksują przed zaśnięciem.

4. PODAROWAĆ KSIĄŻKI ZWIĄZANE Z ZAINTERESOWANIAMI DZIECKA

Jeżeli córka interesuje się tańcem, powinna mieć na półce książkę o swojej ulubionej tematyce. Tak samo w przypadku zainteresowania modą, fotografią, konstrukcjami budowlanymi czy strażą pożarną. Większość rodziców wie, czym ich dzieci się interesują i powinni pomóc im te zainteresowania poszerzać. Przecież nie robi się tego, by pomóc osiągnąć im wymarzony zawód, ale by zdobyli dodatkowe wiadomości i rozwijali się w ten sposób. W moim domu jest pełno biografii najlepszych piłkarzy i trenerów. Syn nie ma najmniejszych oporów, by sięgnąć po książkę, która opisuje, jak to się stało, że ten czy inny chłopak został najlepszy na świecie. Nawet jeżeli sam nim nie będzie, zdobędzie niesamowite informacje. 

5. SAMODZIELNY WYBÓR KSIĄŻEK PRZEZ DZIECKO

Uwielbiam Empik, mogłabym tam zamieszkać. Chodzenie po takim sklepie, szukanie interesujących treści, czytanie opisu i oglądanie okładki może być ekscytujące. Być może taka wycieczka do księgarni lub innego miejsca, gdzie jest wiele książek dla dzieci, spodoba się także naszemu dziecku. Będzie mogło samo zdecydować o tematyce, czy to, co jest w opisie, trafia w jego gust. Być może książka, której byśmy nigdy nie kupili dziecku, okaże się dla niego najlepszą, jaką dotąd czytało.

6. RODZIC I KSIĄŻKA

Myślę, że tak jak rodzic pozbawiony ambicji nie powinien oczekiwać najlepszych wyników w nauce u swoich dzieci, tak i ten, który z książką ma niewiele wspólnego, nie może się dziwić, że jego dzieci ich nie lubią. Mimo to są tacy, którzy tego wymagają i zmuszają dzieci do czytania. Oczywiście ma to zupełnie odwrotny skutek i zamiast wielkiej miłości, jest nienawiść. Rodzic, który sam interesuje się literaturą ma więcej dziecku do zaoferowania w tej kwestii. Sam zna tytuły, które świetnie pamięta z młodych lat i przekazuje je dalej. Czytając razem, zainteresowanie rodzica może udzielić się dziecku i taż zapragnie czytać więcej i więcej… Widok mamy czy taty z książką także robi swoje. Ten obraz stanie się elementem, który zechce powielać. Dzieci naśladują rodziców, więc powinniśmy przynajmniej starać się zachowywać tak, jak byśmy chcieli, aby nasze dzieci się zachowywały, gdy dorosną.

Nie jest łatwo przekonać dziecko, że czytanie jest fajne, dlatego nie ma sensu tego robić.

Jak zainteresować dzieci czytaniem książek? Wystarczy zacząć czytać…

 

newsletter blog liravibes

 

 

Kategorie: PERENTING

LIRA

Powiązane wpisy

Komentarze (14)

Podpisuje się pod wszystkimi argumentami i potwierdzam warto czytać dla dziecka i z dziećmi 🙂

Super, że jesteśmy tego samego zdania. Nasze dzieci bardzo dzięki temu skorzystają!

U nas tego problemu nie ma, bo książki są w każdym zakątku domu. Wiem jednak, że są dzieci, które mają z tym spory kłopot.

Tak, zapomniałam o tym! Otoczenie książkowe też jest ważne! Kiedyś przyszedł do mojego syna kolega, przejrzał się po domu i pyta- a po co wam tyle książek??? 😂

Zgadzam sie z zamieszczonymi informacjami. Również od urodzenia czytam synkowi książki. Teraz ma 2 lata i zawsze przed zaśnięciem przynosi książkę do czytania. I to właśnie jest dla niego naturalne.

Cieszę się, że nie jestem w mniejszości 🙂 Dzięki za komentarz 😊

U nas czytanie książek przed snem jest już nawykiem i bez bajeczki synek nie pójdzie spać 😉 Kocham te nasze rytuały 🙂

Super! Dla dziecka to także wspaniały czas 🙂

W naszym domu jest dużo książek, dzieci z nimi dorastają.

U nas też ich pełno, na pewno więcej niż zabawek 😉

[…] Jak zachęcić dzieci, by czytały książki? […]

[…] Jak zachęcić dzieci, by czytały książki? […]

Czytamy od urodzenia, sami sporo czytamy – i dzieci kochają książeczki 😉

To tak jak my 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 5 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości