Kiedy jest najlepszy czas, by zostać mamą? - Liravibes Blog

Nie jest łatwo wybrać najlepszy czas, by zostać mamą. Ciągle jest tyle do zrobienia. Jest jednak kilka cech, która powinna mieć każda przyszła mama.

Kiedy jest najlepszy czas, by zostać mamą?

 

.

Kiedy jest najlepszy czas, by zostać mamą?

Będąc małą dziewczynką, pani w wieku 30-paru lat postrzegana była zupełnie inaczej niż obecna trzydziestka, a nawet czterdziestka! Pamiętam nawet rozmowę dwóch takich “starszych” pań. Jedna z nich płakała, że jest już po 30, a właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Martwiła się o to, jak jej dziecko będzie postrzegane przez rówieśników, mając taką starą mamę. Myślała też, że może sobie nie poradzić, bo pierwsze dzieci miała zaraz po ślubie czyli 10 lat temu i mogła już wszystko zapomnieć! Przewidywała również, że inni rodzice na uroczystościach szkolnych będą jej na pewno unikać, bo przecież będą dużo młodsi.

Serio, do dzisiaj to pamiętam!

To niepojęte, jak bardzo zmienił się świat w ciągu tych 20 lat.

Obecnie czas na to, by zostać mamą w zasadzie dobry jest każdy. Oczywiście pod warunkiem, że kobieta jest zdrowa.

Nikogo już nie dziwi ciąża po 40 roku życia, ale też bezdzietne trzydziestolatki coraz rzadziej budzą współczucie lub zdziwienie.

Dzisiaj w świecie świadomych wyborów coraz częściej decyzję o powiększeniu rodziny podejmuje się w momencie dla siebie optymalnym. Czyli takim, który pozwala na urodzenie zdrowego dziecka, ciesząc się jednocześnie dobrą sytuacją materialną. Ten czas to najczęściej 30 lat i więcej. 

A kiedy najlepiej zostać mamą według badań naukowych?

Idealny moment na wydanie światu potomstwa przypada na czas pomiędzy 20, a 30 rokiem życia kobiety. Wraz z każdym kolejnym rokiem po trzydziestce, wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Coraz trudniejsze także staje się zajście w ciąże i jej utrzymanie.

Tak uważało się wiele lat temu. Czy obecnie nic się nie zmieniło? Badania często nijak się mają do rzeczywistości. Podobnie jest i tym razem.

To fascynujące jak bardzo zmienił się świat, a wraz z nim człowiek.

Społeczeństwo wolniej się starzeje i coraz trudniej ocenić wiek człowieka na podstawie jego wyglądu. Ostatnio rozmawiając z pewną panią, byłam przekonana że ma najwyżej 55 lat. Gdy mnie poinformowała, że zbliża się do siedemdziesiątki, nie mogłam uwierzyć. Kobieta ta nie korzystała wcale z medycyny estetycznej. Jej energia i ubiór wskazywał na właśnie taki wiek, a nie inny.

Zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10, 20 lat sprawiły, że zupełnie inaczej myślimy o sobie i swoim wieku. Obecnie 40 lat na karku skłania nas, a przynajmniej powinno, do podejmowania nowych wyzwań i doświadczenia tego, na co nie mieliśmy odwagi lub czasu wcześniej. Dawniej, mam wrażenie, ten wiek wzbudzał w kobietach lęk i kazał się wyciszać uspokajać, odpoczywać. 

Okazuje się, że taka zmiana myślenia mogła znacząco mieć wpływ także na łatwość zachodzenia i utrzymania ciąży w wieku, który jeszcze niedawno lekarze całkowicie odradzali.

Czy w takim razie rodzenie dzieci po 35 roku życia to dobry pomysł?

Lekarze nadal utrzymują, że to przed 30 rokiem życia należy postarać się o potomstwo. Wtedy jest największa szansa na urodzenie zdrowego dziecka i uniknięcie komplikacji w czasie ciąży i porodu. Natura także sprzyja młodości. Dużo łatwiej zajść w ciążę dwudziestolatce niż kobiecie po czterdziestce. Jeżeli jest jednak taka możliwość, mamą można zostać także w późniejszym wieku. Mimo że jest coraz więcej kobiet, które świadomie decydują, że dzieci nie są im potrzebne do szczęścia, wiele z nich pod presją środowiska, jednak się na nie decyduje.

Będąc kiedyś na wakacjach, budując zamki na plaży, obserwowałam pewną “rodzinę”. Nie wiem, czy rzeczywiście byli rodziną, czy po prostu jakieś dziecko bawiło się obok śpiącego na leżakach małżeństwa, ale wyglądało na to że są razem. Dziecko miało około 3 lat. Była to śliczna mała Azjatka. Rodzice  na leżakach z pewnością nie byli jej biologicznymi rodzicami. Dziecko cichutko bawiło się nieopodal rodziców, którzy przez kilka godzin spali nawet nie zerkając, czy ich dziecko jeszcze jest, czy już ktoś je sobie wziął. Zwróciłam na to uwagę, ponieważ byłam na etapie chorobliwego pilnowania dziecka w miejscach publicznych z obawy przed porwaniem. Tym rodzicom naprawdę było wszystko jedno. A małe dziecko doskonale o tym wiedziało, więc samo się pilnowało.

Tłumaczyłam sobie, że to umęczeni zarabianiem pieniędzy biedni ludzie, którzy postanowili mieć dziecko, żeby… mieć dziecko.

Takiego rodzaju późne rodzicielstwo  to jedno z gorszych rozwiązań zwłaszcza dla dziecka.

Znam też starsze małżeństwo, które po utracie jedynego, nastoletniego już dziecka postanowiło postarać się o kolejne, by uśmierzyć swój ból spowodowany stratą ukochanego jedynaka. Oboje byli już po nieco po czterdziestce, gdy na świecie pojawił się syn. Oni nie byli jednak już tymi samymi ludźmi. Oboje na swój sposób ciągle przeżywali stratę.  Żadne z nich nie potrafiło lub wcale nie chciało nawiązać bliskości z drugim dzieckiem. Wynajęte opiekunki i nianie miały załatwić wszystko, co było trzeba i spełniać każdą zachciankę coraz bardziej roszczeniowego i nieszczęśliwego chłopczyka. Dziecko wołało o zainteresowanie coraz gorszym zachowaniem.

Późne rodzicielstwo nie zawsze jest dobrym pomysłem, niestety problemy w relacjach z dziećmi zdarzają się także młodym rodzicom. Wiele osób z różnych powodów zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Jednak nie możemy stwierdzić, że młode mamy są lepsze od późnych lub odwrotnie.

Pomijając czasem występujące przykre sytuacje jestem zdania, że bycie mamą w późnym wieku może nieść bardzo pozytywne skutki dla dziecka oraz całej rodziny.

Dlaczego bycie mamą po 30-stce może być bardzo dobrym pomysłem?

Biorąc pod uwagę, że mamą właśnie zostaje kobieta po 35 roku życia, która świadomie podjęła decyzję o ciąży, ma stałego partnera oraz  dobrą pracę, można wysnuć następujące pozytywne aspekty związane z późnym macierzyństwem:

DOBRA OPIEKA NAD DZIECKIEM

Mamy, które przez kilka lat pracowały zawodowo mają zwykle dobrze poukładany plan dnia i są nieźle zorganizowane. Oczywiście początkowo pojawienie się dziecka doszczętnie zrujnuje ten misternie ułożony plan, jednak szybko uda się go naprawić. Młode kobiety, które dopiero organizują sobie swoje życie rodzinne mają utrudnione zadanie. Są niedługo po ślubie, może także krótko we własnym mieszkaniu i potrzebują zwykle trochę czasu, aby wszystko przepracować. Doświadczenie starszej mamy może bardzo się przydać w wykonywaniu wszystkich obowiązków domowych oraz opiece nad dzieckiem.

DYSTANS I CIERPLIWOŚĆ

Hormony z pewnością zrobią swoje, niezależnie od wieku mamy, jednak patrząc po sobie jestem przekonana, że opieka nad niemowlęciem na obecnym (34 lata) etapie mojego życia nie byłaby tak wyczerpująca emocjonalnie, jak to było niespełna 9 lat temu. Rodząc dziecko w wieku 25 lat nie byłam tak opanowana i cierpliwa, jak jestem obecnie. Stąd moje przekonanie, że dojrzalsze mamy mogą mieć o wiele “zdrowsze” podejście do opieki nad maleńkimi dziećmi niż te młodsze. Cierpliwość przydaje się zwłaszcza podczas spędzania czasu z dwulatkiem, który poznając świat musi wszystkiego spróbować i na swój sposób zdobywać potrzebne informacje. Odruchowe zakazywanie wszystkiego, co może stanowić zagrożenie nie jest odpowiednim sposobem na naukę. Więcej luzu i spokoju z pewnością przyniesie lepsze efekty.

DOŚWIADCZENIE

Z pewnością każda mama patrząc na dziecko zachowujące się w sposób, którego nie pochwala, myśli sobie: “przy drugim już tego błędu nie popełnię”. Pierwsze dziecko daje ogrom doświadczeń, które można wykorzystać przy kolejnych dzieciach. Decydując się na ciążę po dłuższej przerwie, można doskonale wyłapać swoje błędy i wystrzegać się ich podczas opieki i wychowywania drugiego dziecka.

ROZWÓJ I WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI DLA DZIECKA

Późniejsze mamy zwykle cieszą się dobrą sytuacją materialną. To doskonała sytuacja, by dziecko mogło w przyszłości rozwijać swoje zdolność. Świadome mamy, zadbają nie tylko o troskliwą opiekę nad dzieckiem, ale także o wykorzystanie jego potencjału. 

Podobno dzieci mam, które później zdecydowały się na macierzyństwo zwykle mają dobre oceny w szkole i wykazują się dojrzałością w wielu sytuacjach. Z pewnością nie jest to regułą, jednak dojrzalsze spojrzenie na świat rodziców w jakimś stopniu przekłada się na zachowanie dzieci.

 

To kiedy jest ten najlepszy moment?

Z pewnością wiele kobiet ciągle czeka na ten najlepszy czas, by urodzić dziecko. Jednak zawsze praca jest za mało płatna, a za bardzo wymagająca. Na urlop macierzyński nigdy nie ma odpowiedniego momentu, podobnie jak na nocne wstawanie.

Myślę, że dopiero, gdy kobieta będzie świadoma tego wszystkiego, co ją czeka po urodzeniu dziecka, zaakceptuje to, a wręcz tego zapragnie, powinna szybko rozpocząć starania.

Rodzicielstwo to nie tylko ciężka praca związana z wychowywaniem i opieką nad dzieckiem. To także bezustanna praca nad sobą. Myślę, że tu przewagę mogą mieć mamy dojrzałe, które potrafią się zdystansować do wielu spraw, dzięki większemu doświadczeniu, jakie dało im życie.

Mam jednak wrażenie, że tak naprawdę, nie ma idealnego momentu na dzieci. Zawsze będzie coś, co trzeba będzie dla nich poświęcić. I jeżeli zrobimy to z przyjemnością, prawdopodobnie będziemy szczęśliwymi mamami. Inaczej się stanie, gdy do zajścia w ciąże skłonią nas inne osoby, wywołujące w nas poczucie winy. Takie macierzyństwo nie da radości. Wręcz przeciwnie- wiele frustracji.

Takie mamy zazdrosne o piękną figurę, czas dla siebie, dają upust swoim emocjom na profilach bezdzietnych gwiazd. Życząc im ciąży jak najgorszej choroby. 

Wierze, że nie wszystkie kobiety są stworzone do bycia matkami. Tak jak nie wszyscy mężczyźni do roli ojca. To bardzo odpowiedzialne zadanie i nie każdy się do tego zwyczajnie nadaje.

Nie przekonuje mnie także stwierdzenie, że dziecko jest dopełnieniem kobiety. 

Nie wiem kto wymyśla takie bzdury, ale przykro mi na myśl, że niejedna kobieta mogłaby wziąć takie słowa na poważnie. 

Idealny czas, by zostać mamą jest wtedy, gdy w środku coś nam mówi, że to właśnie ten moment. Niezależnie od naszego wieku i opinii innych osób. Gdy pragniemy dziecka, jak nic innego na świecie, to właśnie jest ten najlepszy czas na to, by zostać mamą. 

 

Może Cię także zainteresować:

Dlaczego bezwarunkowa akceptacja dziecka jest tak ważna?

Dlaczego popełniamy błędy wychowawcze naszych rodziców?

Męczą mnie moje dzieci- Matka Polka na zakręcie.

 

 

Zdjęcie Unsplash

 

 

 

Kategorie: PERENTING

LIRA

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − 4 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości