Wypadające włosy- przyczyny. - LIRAVIBES Blog parentingowy. Dziecko, rodzina, zdrowie i uroda zdrowie i uroda

Wypadające włosy to problem typowy dla tej pory roku. O potencjalnych przyczynach wypadania włosów dowiesz się z postu na blogu.

Wypadające włosy- przyczyny.

Wypadające włosy to problem, jaki kobiety zauważają zwykle wiosną oraz jesienią. O ile zjawisko to jest całkiem naturalne po zimie, ze względu na mniejsze spożywanie przez nas owoców i warzyw, a przez to witamin, czy suche powietrze, o tyle na zakończenie lata jest niemiłą niespodzianką i na dobrą sprawę przyczyny wypadających włosów nie są takie oczywiste.

Z pewnością warunki atmosferyczne i to, co dzieje się z organizmem, a dokładnie skórą człowieka w okresie letnim, nie wpływa nadzwyczaj dobrze na włosy. Wysokie temperatury, zwiększona ilość wydzielanego łoju przez skórę, do tego kąpiele basenowe… Ponadto przez szybciej przetłuszczające się włosy z powodu upałów, częściej je myjemy, jeżeli nie, to pozostawiamy na nich duże ilości zanieczyszczeń, a to również może spowodować znaczne osłabienie włosów. Długie włosy podczas ciepłych dni mogą jeszcze potęgować uczucie gorąca, często wtedy wiążemy je w kucyki, koczki, by było chłodniej, być może one tego nie lubią…?

Prawdopodobnie te czynniki wpływają na to, że wypadające włosy są ogromnym problemem dla kobiet właśnie o tej porze roku.

Jest to co prawda chwilowe i szybko powinno ustąpić. Problem zatem jest wtedy, gdy wypadanie trwa wyjątkowo długo lub znacznie się nasila.

Przyczyna wypadających włosów może być poważniejsza.

Nie tylko warunki atmosferyczne i fizjologia człowieka mogą być odpowiedzialne za wypadanie włosów. Na nie nie mamy wpływu i pojawiające się włosy w wannie po umyciu lub na podłodze po suszeniu nie powinny nikogo dziwić. Jednak gdy ich ilość będzie dość spora, a w dodatku utrzymująca się przez dłuższy czas, należy pomyśleć o innych możliwych przyczynach.

wypadające włosy blog liravibes zdrowie uroda

Co może powodować wypadanie włosów?

CHOROBA

By wykluczyć obecność takich chorób, które objawiają się łatwo zauważalnymi cechami (grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, infekcje bakteryjne), powinnyśmy w pierwszej kolejności skonsultować się lekarzem. On nawet nie widząc zmian na skórze głowy już podczas wywiadu mógłby zdiagnozować potencjale przyczyny wypadania włosów i skierować nas na odpowiednie badania.

By wykluczyć inne choroby, które nie dają o sobie znać w widoczny sposób, musimy zrobić badania krwi.

Jeżeli chcemy same wykonać badania i dopiero z nimi udać się do lekarza powinnyśmy zbadać krew i żelazo, którego niedobór często objawia się osłabionymi paznokciami i wypadającymi włosami.

Być może za wypadanie włosów odpowiada choroba lub dolegliwość, która nieleczona objawia się właśnie w taki sposób, a wyniki będą mogły dać nam odpowiedź na nasz problem.

Należy także samodzielnie przeanalizować swój tryb życia. Być może sami zauważymy pewne symptomy, które wcześniej bagatelizowaliśmy, jednak do tej pory nie ustały, a wręcz pojawiły się nowe.

O tym, by słuchać własnego ciała mówi wielu ekspertów od zdrowego stylu życia, ale mało osób bierze to na serio. Dopóki nie zaczniemy zauważać pewnych dolegliwości i kojarzyć ich z jakimś elementem naszego stylu życia, nie będziemy w stanie dostrzegać ważnych informacji, jakie daje nam nasze ciało.

Wypadające włosy są właśnie takim komunikatem, informacją, że coś jest nie tak, jak być powinno. Widok dużej ilości włosów na podłodze, czy poduszce po nocy budzi przerażenie i zaczynamy martwić się możliwymi przyczynami tego stanu. Na co dzień także otrzymujemy takie informacje. Gdy coś zjemy i szybko musimy odwiedzić toaletę, gdy bez powodu ciągle pobolewa nas dolna część brzucha.

Zamiast tabletek przeciwbólowych powinnyśmy sprawdzić, co wywołuje ból lub inne problemy zdrowotne.

Choroby powodujące wypadanie włosów mogą być bardzo poważne dlatego nie można bagatelizować informacji, jakie chce nam przekazać organizm.

ROZREGULOWANE HORMONY

Układ hormonalny to taka sieć naczyń połączonych. Gdy jeden gruczoł nieprawidłowo funkcjonuje, niedługo wpłynie na pracę innych. Człowiek ma w sobie możliwość produkowania ponad 100 hormonów, a każdy ma swoje funkcje i swoją robotę do zrobienia. Jedne odpowiadają za przemianę cukrów i tłuszczów inne za nasz wzrost, z kolei są i takie, co mają najwięcej do roboty w okresie dojrzewania lub wpływają na libido. Aby cieszyć się zdrowiem i urodą bez mankamentów ważne jest utrzymanie hormonów w równowadze.

Niestety, ale hormony kobiece stale ulegają wahaniom, a to za sprawą cyklu miesiączkowego, stresu, diety, czy zmian w trybie życia. Powinny jednak powrócić do odpowiedniego stanu o ile nie wydarzy się coś, co im to uniemożliwi.

Objawami zaburzeń hormonalnych są nie tylko wypadające włosy, ale także osłabienie, złe samopoczucie, problemy z utratą wagi.

Rozregulowane hormony nie jest łatwo doprowadzić do porządku. Dlatego najlepiej powierzyć swoje zdrowie specjaliście, który będzie miał doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych.

ZŁA DIETA

Wiadomo, większość osób, które nie są na diecie, nie zapisuje, co je i nie liczy na koniec dnia, czy ilość białka, tłuszczu i węglowodanów jaką zjedli była odpowiednia. Niektórzy twierdzą, że człowiek podświadomie sięga po to, czego jego organizm potrzebuje. Ja jednak myślę, że częściej po to, co mu smakuje.

Historię przyjmowanych przez nas mikro i makroelementów wraz z pożywieniem zapisuje, niczym na twardym dysku, właśnie włos. Aby się dowiedzieć, co takiego o naszym stylu życia mówią włosy, można wykonać analizę pierwiastkową, by sprawdzić, co się dzieje w naszym organizmie i czy dostarczamy mu odpowiednią ilość pierwiastków i minerałów.

Myśląc, że moja dieta jest odpowiednio dostosowana do ćwiczeń i innych aktywności, czyli zawiera niezbędną ilość białka, byłam w szoku, gdy analiza pierwiastkowa włosa wykazała, że białka w moim organizmie jest stanowczo za dużo. Dlatego tak ważne jest personalizowanie diety. Każdy potrzebuje składników odżywczych w różnych ilościach. Ale, ale! Trzeba także słuchać głosu swego ciała.

Możemy także zapisywać przez tydzień nasze zjedzone posiłki, by sprawdzić ile tak naprawdę jemy. Dowiemy się także czego naszego organizmu pozbawiamy. Być może już wtedy odkryjemy, czego w naszej diecie brakuje.

Zbyt mało tłuszczu, zbyt dużo tłuszczu.

Tak jak nadmiar niezdrowych tłuszczów w zjadanych fastfoodach, tak i niedobór tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, spowodowany odchudzeniem lub nieprawidłową dietą, może również być przyczyną wpadania włosów. Częsta zmiana sposobu odżywiania także niezbyt korzystnie na nie wpływa.

Aplikacje które pomagają nadzorować ilość zjadanych kalorii, oznaczają także ilość przyjmowanych w posiłkach tłuszczów, dzięki temu mamy możliwość samodzielnego zadbania o to, by zjadać odpowiednie ilości zdrowych tłuszczów każdego dnia.

Jeżeli mamy wątpliwości, co do jakości naszego jadłospisu można zlecić wykonanie go specjaliście, który po upewnieniu się, że nie mamy żadnych poważnych dolegliwości, ułoży plan żywienia, który zadba o dostarczenie naszemu organizmowi składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

wypadające włosyblog liravibes zdrowie i uroda

STRES

Powinien być wymieniony jako pierwszy, jednak dopiero po upewnieniu się, że nie ma żadnych widocznych zmian na skórze głowy, wykonaniu badań potwierdzających brak problemów zdrowotnych oraz analizie diety, można go zacząć obwiniać za nasze problemy zdrowotne.

Chroniczny stres staje się przyczyną coraz większej ilości chorób. Brak sposobów, które niwelowałby nagromadzone napięcie może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych następstw. Nie tylko do wypadania włosów, ale nawet łysienia.

Wiele codziennych sytuacji wywołuje w nas napięcie i nie jest w tym nic nadzwyczajnego. Już od dziecka mierzymy się z mnóstwem trudności, które mają nas przygotować na to, by radzić sobie z problemami w dorosłym życiu.

Dopiero stres, który nie jest w żadem zdrowy sposób odreagowywany, może wywoływać choroby oraz dolegliwości, które objawiać się będą na przykład wypadającymi włosami.

Człowiek zapracowany i zestresowany nie jest w stanie myśleć o formach relaksu. Z trudem przychodzi mu bezczynność, a nawet wzbudza w nim jeszcze większe napięcie. Uważa, że odpoczynek to strata czasu. Jest stale skupiony na wykonywaniu zadań.

Takie podejście do życia nie przybliży człowieka do wolności i wyczekiwanego spokoju. Wręcz oddali. Niestety, ale może się to skończyć dolegliwościami na tle psychicznym lub fizycznym.

Koniecznie trzeba zmienić styl życia. Bez wymówek, bez oporów. Znaleźć formy relaksu, które naprawdę pomogą zapomnieć o rzeczywistości i pozwolą regenerować siły. 

Niektórzy biegacze mówią, że najlepiej im się biega, gdy są najbardziej zmęczeni. Pokonanie kilku kilometrów mimo że z pracy wychodzili pozbawieni życia, dodaje im niesamowitej energii i chęci do osiągania jeszcze więcej. Okazuje się, że nie mieli czasu i ochoty na nic, a jednak znaleźli ten czas i pokonali swoje zmęczenie.

Trzeba szukać sposobów na życie, które da nam satysfakcję i radość. Po to jesteśmy na tym świecie.

Jak naturalnie radzić sobie z wypadającymi włosami?

Gdy nie ma potwierdzonych badaniami oraz opinią lekarza poważnych dolegliwości mogących być przyczyną wypadania włosów pora na domowe SPA oraz włączenie do diety paru cennych składników.

To rozwiązanie konieczne ze względu na aspekt fizyczny, jaki i psychiczny naszego organizmu.

Trzeba o siebie bardziej zadbać.

Być może to właśnie stres, spowodowany nadmiarem obowiązków oraz uciekającym czasem doprowadził nasze włosy do słabego stanu. Pora zatem zaleźć czas dla siebie.

Jak znaleźć czas dla siebie?- pisałam w tym artykule.

Każdy powinien mieć swój własny sposób relaksacji i niwelowania nagromadzonych napięć. Jednak żadnej z nas nie zaszkodzi pół godzinna, wieczorna kąpiel, przy aromatycznych świecach i uspokajającej muzyce.

W tym samym czasie na skórę głowy można nałożyć wcierkę z kozieradki (zaparzamy 1 łyżkę nasion w 0,5 szklanki wody, po wystudzeniu dokładnie wcieramy napar w skórę głowy) lub olejki na przykład z czarnuszki lub arganowy- zapobiegają utracie wody przez skórę oraz odżywiają ja i łagodzą podrażnienia.

Skórę głowy można wzmacniać smarując aloesem lub serum witaminowym. Na co dzień pamiętać o odpowiednim pożywieniu, którego dużą część powinny stanowić owce i warzywa oraz 2 litry wody oraz zioła. Pić powinnyśmy także zioła. Najlepiej pokrzywę i skrzyp polny.

Na efekty trzeba oczywiście poczekać. Regeneracja skóry głowy, która nastąpi po zmianie stylu życia nie zadzieje się w ciągu kilku dni.

Jednak już po 2, 3 tygodniach powinnyśmy zauważyć pierwsze pozytywne efekty.

Gdy żadna z powyższych przyczyn nie zostanie potwierdzona oraz zmiana diety i zewnętrzne oddziaływanie na skórę głowy nie przyniesie oczekiwanej poprawy w ciągu kilku kolejnych miesięcy, pozostaje nam wizyta u trychologa.

Specjalista od włosów przebada je i postawi diagnozę, a także zaproponuje leczenie. Ale mam nadzieję, że zmiana diety i wprowadzenie form relaksacji przyniosą poprawę i zakończą się problemy z wypadającymi włosami.

Włosy są odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Ich dobry stan świadczy o zdrowiu całego organizmu. Warto przyglądać się im i reagować na bieżąco, by uchronić się dzięki temu przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Jak widać wypadające włosy mogą mieć różne przyczyny. Warto się im dobrze przyjrzeć, bo mogą to być ważne informacje, których nie powinniśmy bagatelizować. 

Zdjęcia Unsplash

Follow my blog with Bloglovin

Kategorie: URODA, ZDROWIE I URODA.....

LIRA

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + two =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości