Zadbana kobieta. Jak znaleźć czas dla siebie? - LIRAVIBES Blog parentingowy. Dziecko, rodzina, zdrowie i uroda

Kobieta często narzeka, że tak trudno jej znaleźć czas dla siebie. Tym czasem wystarczy pomyśleć o sobie jak o kimś ważnym.

Zadbana kobieta. Jak znaleźć czas dla siebie?

Kobieta, by móc o siebie zadbać, musi najpierw zatroszczyć się o własne poczucie wartości.

Mnóstwo ważnych spraw na głowie? Brak czasu? Ciągle coś do zrobienia? Mimo to koniecznie trzeba znaleźć czas dla siebie!

Dosyć wymówek. Nie ma rzeczy niemożliwych. Mamy czas dla rodziny, na pracę, na obowiązki domowe, więc czasem można z czegoś zrezygnować, by zadbać o siebie.

Możemy mówić, że nasz wygląd jest dla nas sprawą drugorzędną, że są ważniejsze sprawy niż to, jak wyglądają nasze dłonie, skóra twarzy, czy my, w tym, co na siebie nałożyliśmy. To prawda, oczywiście, że są. Ale ile atrakcyjny wygląd zewnętrzny dodaje nam pewności siebie, zadowolenia i satysfakcji?

To wartości, których często nam potrzeba, a wręcz nasze życie powinno wyglądać tak, aby mieć ich jak najwięcej.

czas dla siebie domowe spa blog parentingowy zdrowie dziecko

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości.

Co myślimy, gdy jesteśmy w towarzystwie, które prezentuje się nienagannie podczas, gdy my same wyglądamy, jak byśmy właśnie skończyły sprzątać dom? Jak się czujemy, gdy wśród zadbanych rozmówczyń nasze poodpryskiwane paznokcie i zniszczone dłonie nie pozwalają nam skupić się na rozmowie? Chcemy się zapaść pod ziemię. Uciec do domu. Obrazić się na świat, za nasze własne zaniedbania.

Być może większość z nas w ogóle nie przywiązuje wagi do takich sytuacji. Nie ma zwyczaju porównywać się z nikim, samemu wyznaczając sobie to, jak chce żyć i wyglądać. Nie chodzi o to, by z kimś konkurować, wyróżniać się, być powodem do zazdrości i zawiści wśród koleżanek. Powinno się zadbać tylko o to, by czuć się dobrze. W każdej sytuacji być pewnym siebie, dzięki temu jak się prezentujemy.

Nie samo dbanie o siebie wpływa na poczucie naszej wartości. Myśl, że mamy taką możliwość, a nawet obowiązek, bo jesteśmy kimś ważnym jest cenniejsza.

Czas dla siebie jest koniecznością.

Nie wierze, że jest na świecie kobieta, która jest przeszczęśliwa poświęcając każdą minutę swojego życia dla kogoś lub czegoś. Może na początku jest to satysfakcjonujące, ale z czasem z pewnością prowadzi do frustracji i pytań samej siebie „czy na pewno chcę tak żyć?”.

Chęć pokazania całemu świat, że można na mnie liczyć, jestem na każde skinienie najbliższych i przyjaciół, wszystko załatwię sama i nie potrzebuje żadnej pomocy może okazać się nie zawsze pozytywnie odbierane przez otoczenie.

Gdy myślimy, że każdy będzie wdzięczny za okazaną mu pomoc, inni z podziwem i zachwytem będą pytać skąd w nas tyle altruizmu, okaże się, że zamiast tego jesteśmy zwyczajnie wykorzystywani, a za plecami obśmiana zostanie nasza naiwność i frajerstwo.

Gdy czujemy, że nasza niezależność będzie doceniona przez naszych najbliższych, może nas zaskoczyć wiele sytuacji, kiedy zostaniemy kompletnie same, bez pomocy. Bo każdy przyzwyczajony, że zawsze dajemy sobie ze wszystkim radę same, nie pomyśli, by nas w czymś wyręczyć lub zaproponować pomoc.

Coraz więcej kobiet chce być niezależne i samowystarczalne. Ma to dać im więcej możliwości i pewności siebie. Czy rzeczywiście tak jest?

Każdy, nawet najsilniejszy mężczyzna potrzebuje czasem pomocy i wsparcia. Nie ma ludzi idealnych, którzy są w stanie znać się na wszystkim, wykonywać perfekcyjnie wszystkie obowiązki, znajdując przy tym czas dla siebie i na swoje pasje.

Jednak nie ma nic złego w tym, że czasem poprosi się kogoś o pomoc lub zrezygnuje z części mniej ważnych obowiązków, by pomyśleć o sobie. Dla niektórych nie wchodzi w grę takie rozwiązanie. Obowiązki są najważniejsze. Jednak po pewnym czasie i kilkukrotnym pytaniu siebie „A gdzie w tym wszystkim jestem JA?” można dojść do wniosku, że podąża się w złym kierunku.

Co z tego, że w pracy jesteśmy najlepsze, dom jest wysprzątany, dzieci zadbane i przypilnowane skoro my jesteśmy w tym wszystkim najmniej ważne. Nasze poczucie wartości jest bliskie podłogi…

Nie twierdzę, że należy być skrajnym hedonistą i najpierw dbać o własne przyjemności, a jak zostanie czasu to o całą resztę. Dla mnie rodzina jest priorytetem i zawsze wszystko, co z nią związane jest na pierwszym miejscu. Każdy ma swój najważniejszy element szczęśliwego życia i pod niego zapewne dostosowuje resztę zajęć.

Najważniejsze to w całym tym gąszczu zobowiązań, pomyśleć czasem o sobie i tym, co sprawia nam przyjemność.

Być może nie każda kobieta lubi tego typu rozrywki, jednak mimo to, powinna bez wymówek raz na jakiś czas znaleźć trochę czasu na pielęgnacyjne zabiegi, które zapewnią jej zdrowy i piękny wygląd jak najdłużej.

Dbanie o wygląd  zewnętrzny często wiąże się z wizytą w salonie kosmetycznym, czy innym tego typu miejscem. Nie każda kobieta musi dobrze czuć się tam, co wcale nie jest wymówką, by o siebie nie dbać. Koszty związane z zabiegami także można zniwelować dbając o siebie w domu.

Wiele zabiegów pielęgnacyjnych można wykonać samodzielnie. Wystarczy postarać się o odpowiednie kosmetyki lub artykuły spożywcze!

Peeling, maseczki, depilacja, kąpiele to niemalże codzienne działania, jakie wykonujemy w trosce o nasz wygląd i samopoczucie. I trzeba znaleźć na nie czas!

Jak znaleźć czas na własne chwile relaksu?

Najlepszym rozwiązaniem, jest zaplanowanie w kalendarzu przynajmniej raz na tydzień: „WIECZÓR DLA MNIE”. Każdy z domowników powinien wiedzieć o naszych planach i je uszanować.

Możemy zacząć od kąpieli relaksacyjnej używając soli zapachowych, a po zmiękczeniu skóry zadbać o nią w przeróżny sposób.

Szczególnie powinnyśmy zadbać o skórę twarzy i szyi, która przecież jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, a przy tym jest delikatna i często wrażliwa. To na jej młodzieńczym wyglądzie powinno zależeć nam najbardziej. Zdrowa skóra twarzy jest promienna i odejmuje nam lat. 

Możliwość zadbania o swój wygląd zewnętrzny sprawi, że będziemy mieć więcej przyjemnych chwil na co dzień, a efekty samodzielnych lub profesjonalnych zabiegów upiększających dodadzą nam energii i chęci do życia.

 

*

 

Bardzo długo żyłam w przeświadczeniu, że najważniejsze są sprawy innych oraz, że wszystko, co jest do zrobienia nie może czekać. Okazało się, że może. I nic się nie dzieje, gdy zrezygnuję z kilku obowiązków na rzecz własnej przyjemności. 

Zdając sobie sprawę ze swoich praw, oraz tego, że czasem możemy bezkarnie poświęcać go na to, by poczuć się lepiej, zyska nasza pewność siebie, a my poczujemy się ważne.

Ciągła praca, stres, poświęcanie się innym jest nieodłącznym elementem życia kobiety, a zwłaszcza matki, ale to nie znaczy, że należy się poświęcić w stu procentach.

Trzeba dać z siebie jak najwięcej w każdej pełnionej roli, ale jedną z tych ról jest także bycie kobietą. A kobieta ma swoje określone sposoby odreagowywania stresu czy relaksowania się. I powinna znaleźć czas, by je wykorzystać.

 

 

Photo by Jen P. on Unsplash

 

Kategorie: URODA

LIRA

Powiązane wpisy

Komentarze (8)

Dla mnie największym problemem jest i było to, że nie miałam po co o siebie dbać jak nie wychodzę z domu. To mnie przyprawia o nie małą depresję.

To chyba większość z nas tak ma. Ciężko znaleźć motywację do zadbania o siebie, gdy nie mamy żadnych powodów, by to robić. A powinnyśmy, chociażby po to, by poczuć się lepiej ze sobą.

U mnie z tym dbaniem o siebie jest różnie są takie dni kiedy odpuszczam, bo nie mam na to siły. Ale są też takie kiedy pamiętam by zrobić coś dla siebie

To super, że jednak pamiętasz o sobie chociaż czasem. Grunt to nie odpuszczać całkowicie… 🙂

Kiedyś miałam tak, że było mi obojętne jak wyglądam i nie poświęcałam sobie zbyt wiele uwagi. Na szczęście się to zmieniło. O dziwo, teoretycznie, nie mam dla kogo o siebie dbać, ale przecież mogę dla samej siebie 🙂 To najlepsza motywacja 🙂

O jak pięknie napisałaś! A jednak masz dla kogo… Podobno dbanie o siebie dla kogoś jest tylko pretekstem, bo tak naprawdę chce się to robić dla siebie 🙂

[…] Zadbana kobieta. Jak znaleźć czas dla siebie? […]

[…] Jak znaleźć czas dla siebie?- pisałam w tym artykule. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − 3 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości