Zgodność w kwestii wychowania dziecka. Jak ją osiągnąć? Liravibes Blog

Zgodność w kwestii wychowania dziecka jest bardzo trudna do osiągnięcia. Jedank jest warta poświęceń ponieważ bardzo dobrze wpływa na dziecko.

Zgodność w kwestii wychowania dzieci. Jak ją osiągnąć?

Zgodność w kwestii wychowania dziecka jest bardzo ważnym elementem całego procesu wychowywania. Jeden front jest konieczny, by dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przekazać cenne wartości.

Czasami małżonkowie nie mogą się dogadać co do zakupu telewizora, a jak mają się zgodzić na jeden, konkretny cel wychowania dzieci?

Każdy człowiek jest inny. Posiada różne cechy osobowości i charakteru. Środowisko, w którym się wychował wpłynęło na niego w ten jedyny niepowtarzalny sposób, by stał się tym, kim teraz jest.

Nasze doświadczenia, z którymi mieliśmy okazje się zetknąć sprawiają, że nabieramy opinii na różne tematy oraz zachowujemy się w dany sposób, ponieważ uważamy to za słuszne.

Problem pojawia się, gdy dwoje ludzi, którzy mają lub zamierzają mieć dziecko, są zupełnie odmiennymi osobowościami i całkowicie inne wartości chcą przekazać swojemu pierworodnemu.

Co wtedy? Czy już od pierwszych miesięcy będą się szarpać nad łóżeczkiem dziecka i przekabacać go na swoją stronę? To mogłoby się skończyć bardzo źle…

Czasem trzeba być altruistą w wychowaniu dziecka.

Człowiek wychowujący dziecko nie może być egoistą. Kto mówi, że posiadanie dziecka nie musi wiązać się z wyrzeczeniami ten po prostu wcale nie przejmuje się jego losem i prawdopodobnie jest totalnym egoistą.

Dobre wychowywanie dziecka zawsze wiąże się z wyrzeczeniami. Z rezygnacją z pewnych zachowań, które mogłyby źle wpływać na dziecko.

Jednym z takich zachowań jest upieranie się przy swoim.

Każdy uważa, że ma rację. Jeśli jednak nie ma możliwości pozostania przy swoim, bo wiąże się to z licznymi sporami, dla dobra dziecka trzeba zrezygnować choćby z części.

Kompromis rodziców to element zgodnego wychowywanie dzieci.

-pozwoli zachować spokój w domu, w związku, w życiu dziecka,

-zawsze zakończy sytuację problemową,

-spowoduje jednakowe straty dla każdego z rodziców, za to da największe korzyści dziecku.

Będąc rodzicem wielokrotnie trzeba się poświęcać. Rezygnować z wyjść, dostosowywać do niemiłych sytuacji, nie przesypiać nocy, ale to wszystko w jednym celu – by zapewnić troskliwą opiekę i dobre wychowanie naszemu małemu człowiekowi.

Nie trzeba bać się utraty władzy.

Być może część tatusiów uważa, że rodzic stanowczo narzucający swoje zdanie w kwestii wychowania dzieci (i nie tylko) to prawdziwy przywódca stada. Lider, który musi sterować tym statkiem, aby nie zatonął. Chce, by dziecko od początku wiedziało, kto w tej rodzinie nosi spodnie.

To bardzo ważne, aby dziecko miało taką charyzmatyczną osobę jako wzór, ale nie samozwańczą, a taką, u której samo dostrzeże odpowiednie cechy przywódcy. Te cechy zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa zamiast chaosu i lęku. Tą cechą z pewnością nie jest brak chęci do współpracy i kompromisu.

BRAK ZGODY W KWESTII WYCHOWANIA DZIECKA MOŻE SPOWODOWAĆ:

-zaburzone poczucie bezpieczeństwa dziecka,

-poczucie winy – dziecko może obwiniać się za sprzeczki rodziców spowodowane brakiem jednomyślności w podejmowaniu decyzji związanych z nim,

-brak określonych reguł – dziecko nie wie, co w końcu można, a czego nie,

-brak autorytetów w osobach rodziców, a tym samym brak osób, które mają najważniejszy wpływ na zachowanie dziecka,

-zły przykład funkcjonowania w związku, który być może dziecko powieli w przyszłości.

JAK SIĘ DOGADAĆ?

Rodzice, którzy nie mogą się porozumieć, co do wspólnych zasad w wychowaniu dziecka, muszą usiąść i zastanowić się, kto w tym wszystkim jest najważniejszy. Po co upierać się przy swoim, skoro konflikt i nerwowe napięcie źle wpływają na dziecko. Trzeba jak najszybciej się dogadać.

Aby mieć zgodność w kwestii opieki nad dzieckiem, należy znaleźć kilka najistotniejszych wartości, jako główny cel.

Na przestrzeni lat nasza misja może zupełnie zmienić swoje główne zasady lub ulec mniejszej lub większej korekcie. Jednak przez cały czas to, co przekazujemy dziecku powinno być w miarę spójne, by nie robić mu w głowie zamętu.

Gdy zostaną ustalone najważniejsze, wspólne dla obojga rodziców wartości, jakie chcą przekazać dziecku, należy obrać plan działania. Na jakie zatem zachowania pozwalamy, jakich zabraniamy.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy rodzice nie będą mogli podjąć takiej samej decyzji w pewnej kwestii, powinni dojść do porozumienia na osobności. Dziecko nie powinno być świadkiem ich rozmowy.

Warto także podzielić się pewnymi obowiązkami związanymi np. z odrabianiem lekcji (dla rodzica z większymi pokładami cierpliwości) czy podejmowaniem decyzji związanych z  wyjściem na dwór czy do kolegów. Wcześniej można ustalić wcześniej, że rodzice nie podważają nawzajem swoich decyzji i zachowań.

Docenienie i zrozumienie zamiast wytykania i krytykowania:

“Rozumiem, że kochasz naszą córkę i martwisz się o nią, ale jest jej przykro, gdy tak mało czasu może spędzać na dworze z innymi dziećmi”.

“Cieszę się, że nie denerwowałeś się, gdy Jaś się tak długo nie mógł zrozumieć tego zadania z matematyki. Widziałeś jaki był szczęśliwy, gdy tak cierpliwie mu tłumaczyłeś?”

Zawsze dobre słowo nawet z nutką manipulacji jest lepsze od awantury i wzajemnych wyrzutów, które prowadzą donikąd.

Jednomyślne ustalenie szczegółów dotyczących wychowania dziecka jest korzystne dla całej rodziny. Wiele przykrych sytuacji najzwyczajniej się nie pojawi, a kwestie sporne szybko się rozwiążą.

DZIECKO WŚRÓD ZGODNYCH ZASAD

Rodzice powinni stanowić zespół, być partnerami w tym trudnym zadaniu, jakim jest wychowanie dziecka. Obojgu należą się takie same prawa, dlatego ponoszą taką samą odpowiedzialność. Współpracę zainicjuje z pewnością ten rodzic, który będzie w bardziej świadomy sposób dostrzegał problemy dziecka i korzyści wynikające z rodzicielskiej jedności.

Podarowanie dziecku możliwości dorastania wśród zgody i jednoznacznych, trwałych reguł sprawi, że  będzie miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa i wpłynie to na jego poczucie wartości. Ponieważ nawet gdy rodzice między sobą nie mogą się czasem dogadać, to wspólne decyzje w kwestii dziecka dadzą mu poczucie bycia kimś ważnym, a nawet wyjątkowym.

 

 

Zdjęcie z Unsplash

Kategorie: PERENTING, RODZIC

LIRA

Powiązane wpisy

Komentarze (3)

Najważniejsze to zrobić wszystko, aby dziecko żyło w zgodzie i miłości. Żeby dzieciństwo pamiętało, jako bezpieczny i spokojny okres w życiu.

To prawda. Wspomnienia z dzieciństwa są bardzo ważne, super by było, gdyby każdy miał tylko te dobre…

[…] Zbyt częste wybuchy złości można zamienić na wyjście z domu, które pomoże ochłonąć i oszczędzić rodzinie awantur i krzyków. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three − 3 =

Copyrights 2018 Liravibes Blog Lidia Mioduchowska

Liravibes - blog parentingowy

Strona powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i i Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój przedsiębiorczości w ramach projektu „ Czas na działanie! Czas na własną firmę!” nr RPLU.09.03.00-06-0044/16 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 OŚ Priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości